Fıratın Sesi Gazetesi
Son Dakika
Petrol İstasyonu karşısında Anız Yangını Siverek Belediyesi'nin Park Çalışması Şanlıurfa'da Mültecilerle ilgi Çalıştay Siverek'te Eğitime Kar Engeli KURSİYERLERDEN ÜCRETSİZ SAÇ KESİMİ METEOROLOJİ UYARDI KAR GELİYOR SİGARA KAÇAKÇILARINA BÜYÜK DARBE ZEHİR TACİRLERİNE ŞAFAK OPERASYONU YÜZME HAVUZU SEZONU KAPATTI SAHTE EHLİYETLE ESRAR SEVKİYATI
Petrol İstasyonu karşısında Anız Yangını
Petrol İstasyonu karşısında Anız Yangını
 
Siverek Belediyesi'nin Park Çalışması
Siverek Belediyesi'nin Park Çalışması
 
Şanlıurfa'da Mültecilerle ilgi Çalıştay
Şanlıurfa'da Mültecilerle ilgi Çalıştay
 
Siverek'te Eğitime Kar Engeli
Siverek'te Eğitime Kar Engeli
ALTIN MESLEKLER YOK OLURKEN…
 

ALTIN MESLEKLER YOK OLURKEN…

Nazlı Nomer'in araştırma haberi... Günümüzde en önemli sorunların başında işsizlik geliyor. Her vatandaş ya bir işe girmek yada bir iş kurmak amacıyla çareler arıyor.

29 Mart 2013 Cuma 22:10
Yazdır

Bir zamanlar birer esnaf okulu konumunda olan her Sivereklinin meslek edinmesi için çocuğunu çırak olarak verdiği ustalar ve icra ettikleri meslekleri bir bir teknolojiye yenik düşerek yok olmaya yüz tutmuş.

Çok değil bir 30 yıl geriye gittiğimizde, günümüzde birer temsilcileri kalan demirciler, keçeciler, bakırcılar, palancılar, odunlu fırınlar, kemer yapan taş ustalarının sayısı çok fazlaydı. Siverekli vatandaşlar çocuklarını bu ustaların yanına çırak vermek için bazen hatırı sayılır insanları devreye koyarak şunu derlerdi” Ustam bu haylaz oğlanı etse etse sen adam edersin, gözünün yaşına bakma, eti senin kemiği benimdir, yeter ki meslek öğrensin vallahi mesleği olmazsa kimse buna kızını vermez”

O dönemde bu gerçekler yaşanıyordu. Eski Siverekliler hatırlarlar kimse memura kızını vermezken kız babalarının tercihi” altın bileziğini eline almış meslek ustalarıydı”

Bu gün sakin ve sessizliğe mahkûm demirciler çarşısına girdiğinizde adeta örsle çekiç seslerinin ahengi bir müzik ritmindeydi. Bir yandan kalaycıların dumanına karışmış nışadır kokusu, bir yandan bakırcı ustaların hararetle yaptıkları kerge kazanları. Bakırcılar bakır ev gereçlerini yapmak için aylar öncesinden siparişlerini alıyorlardı. Her evde bakır kap kacak bulunmuyordu. Bakırcılar en çok kerge kazanı siparişi alıyordu, o dönemlerde Siverek kentinin etrafı üzüm bağlarıyla çevriliydi.

Hazreti Davut’un torunları sayılan sıcak demirciler bazen gecenin yarılarına kadar karasaban, orak, balta, tahra siparişini yetiştirmek için çalışmak zorunda kalıyorlardı. Traktör henüz toprakla buluşmamıştı, öküz, at karasabana bağlanırdı. Biçerdöver girmemişti harmanlara sadece demirci ustalarının yaptığı çelik oraklarla biçilirdi ekinler.

Sıcak demircilerin altın çağı traktörün toprakla, biçerdöverin ekinlerle buluşmasıyla işleri kesat olmaya başladı.

Bir zamanın başka altın bileziği olan keçecilik. Bu mesleğinde tarihi yerleşik düzene geçilmeden çok eskilere dayanır. Evlerin ve kıl çadırların vazgeçilmezi olan keçeler makineyle tanışmadan insan gücüyle insanlar göğüslerini siper ederek keçeleri kıvamına getiriyorlar, bazı keçeciler aylarca kırsal kesimde dolaşıp keçe yapıyorlardı.

Makineleşmeyle bu meslekler bir bir yok olmaya yüz tuttu. Ustalarına ekmek yediremez olan kadim mesleklerin yeni ustaları yetişemiyor, mesleğin bu son ustaları kendi mesleklerinden ekmek yiyemiyorlar ki çıraklarına yedirsin.

Bir zamanlar ekmek fırınları vardı. Hamuru ustalar yoğururdu. Meşe Odundan başka yakacak kullanmıyorlardı. Ekmek açıcıları yani tırnakçılar meşhurdu, rağbet gören usta fırıncılar Palulu fırıncılardır, rivayete göre fırıncılığı Palulu fırıncı ustaları Siverek’ e getirmiş. Bir zamanlar Siverek ekmeği bölgenin en iyi ekmekleriydi.

Diğer meslekler olduğu gibi fırıncılıkta tarihe karışıyor,  makinelerin yoğurduğu çevirlediği ekmeklerin tadı kalmadığı gibi eski kadim mesleklerde de artık ekmek kalmadı.

Anahtar Kelimeler: nazlı, nomer, araştırma, haberi günümüzde, önemli, sorunların
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Finans
İMKB 100
USD ALIŞ
404 Not Found

Not Found

The requested URL /veriservisi/doviz.php was not found on this server.

USD SATIŞ
EURO ALIŞ
EURO SATIŞ
POUND ALIŞ
POUND SATIŞ
ALTIN ALIŞ
ALTIN SATIŞ
Anket
Sitemizin Tasarımını Beğendiniz mi?
Evet
Hayır
Daha Güzel Olabilirdi
Süper Olmuş
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1985 Birmingham City ile Leeds United arasında Birmingham'da yapılan futbol maçı sırasında yangın çıktı: 40 kişi öldü, 150 kişi yaralandı.
Namaz Vakitleri
İmsak
05:16
Güneş
06:57
Öğlen
13:22
İkindi
16:49
Akşam
19:27
Yatsı
20:56
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur