Fıratın Sesi Gazetesi
Son Dakika
Petrol İstasyonu karşısında Anız Yangını Siverek Belediyesi'nin Park Çalışması Şanlıurfa'da Mültecilerle ilgi Çalıştay Siverek'te Eğitime Kar Engeli KURSİYERLERDEN ÜCRETSİZ SAÇ KESİMİ METEOROLOJİ UYARDI KAR GELİYOR SİGARA KAÇAKÇILARINA BÜYÜK DARBE ZEHİR TACİRLERİNE ŞAFAK OPERASYONU YÜZME HAVUZU SEZONU KAPATTI SAHTE EHLİYETLE ESRAR SEVKİYATI
Petrol İstasyonu karşısında Anız Yangını
Petrol İstasyonu karşısında Anız Yangını
 
Siverek Belediyesi'nin Park Çalışması
Siverek Belediyesi'nin Park Çalışması
 
Şanlıurfa'da Mültecilerle ilgi Çalıştay
Şanlıurfa'da Mültecilerle ilgi Çalıştay
 
Siverek'te Eğitime Kar Engeli
Siverek'te Eğitime Kar Engeli
Siverek’te 1 Mayıs İşçi Bayramı Kutlamaları
 

Siverek’te 1 Mayıs İşçi Bayramı Kutlamaları

Siverek’te işçi ve memur sendikalarından oluşan Siverek Emek Ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen bir mayıs işçi bayramı etkinliği Hürriyet Caddesi üzerinden bulunan Lezgonun parkında toplanarak ilçenin Güzelkuyu parkına kadar yürüyüş yaptılar.

2 Mayıs 2014 Cuma 17:39
Yazdır

Siverek’te işçi ve memur sendikalarından oluşan Siverek Emek Ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen bir mayıs işçi bayramı etkinliği Hürriyet Caddesi üzerinden bulunan Lezgonun parkında toplanarak ilçenin Güzelkuyu parkına kadar yürüyüş yaptılar.

Yürüyüş sırasında işçi bayramıyla ilgili sloganlar atıldı. İlçenin Güzelkuyu  Parkında   Platform adına Basın açıklamasını okuyan Yol iş sendikası Siverek Şube Başkanı Ali Dusak Yaptı” basın metnini okuyan Dusak şöyle dedi’’ İŞÇİ SINIFININ BİRLİK, MÜCADELE ve DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN!

İşçi ve emekçilerin; kapitalist sömürüye, emperyalist saldırganlığa, işsizliğe, yoksulluğa ve her türlü ayrımcılığa karşı alanlara çıkan; iş, ekmek, barış ve özgürlük mücadelesi yürüten herkesin 1 Mayıs’ını kutluyoruz.

İşçi sınıfının iki yüz yılı aşkın süredir süren mücadelesinin simge günü olan 1 Mayıs birlik, mücadele ve dayanışma gününde, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir köşesinde sermayenin baskılarına karşı direnen, talepleriyle alanlara çıkan bütün sınıf kardeşlerimize Ankara’dan selamlarımızı gönderiyoruz.

Başta Gezi Direnişi’nde kaybettiğimiz gençlerimiz olmak üzere, madenlerde, inşaatlarda, tersanelerde, ekmek parası peşindeyken iş cinayetlerine kurban giden işçi kardeşlerimizi saygıyla anıyor, katillerinin peşini bırakmayacağımızı buradan ilan ediyoruz.

Emperyalizmin dünya çapında yürüttüğü saldırılarına karşı işçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs, bugün tüm dünyada işçi sınıfının ve ezilen halkların eşitlik-özgürlük-kardeşlik ve insanca bir yaşam talebiyle alanları doldurduğu bir gün olarak kutlanıyor olması önemlidir.

Sermayenin ve onun sözcüsü olan siyasi iktidarın giderek artan ve şiddetlenen saldırılarına karşı; işçi ve emekçilerin, emek ve demokrasi güçlerinin kendi içinde birleşmeye, dayanışmaya ve mücadeleye en çok ihtiyaç duyduğu günleri yaşıyoruz.

Bizler, 1 Mayıs’ta birlik, mücadele ve dayanışma vurgusu yaptıkça, siyasi iktidar ve onun güdümündeki sendikal bürokrasi 1 Mayısı özünden saptırmak, emekçileri bölerek zayıf düşürmek için bütün olanaklarını kullanıyor.

Aylar öncesinden 1 Mayıs’ı bütün ülke çapında, yerellerden başlayarak tarihsel anlamına ve özüne uygun bir şekilde kutlama isteğimize rağmen, emek ve demokrasi güçlerinin birleşik mücadelesinden rahatsız olanlar bu yıl da sahneye çıktılar. Ancak bütün bölme girişimlerine rağmen alanlara çıkan emekçilerin, hem siyasi iktidara, hem de onun güdümündeki güçlere gereken cevabı vereceğinden kuşku duymuyoruz.

Bu yıl 1 Mayıs, hakkındaki yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet, yağma ve talan suçlamalarına rağmen düzen güçlerinin desteğini arkasına alan siyasi iktidarın işçilere, kamu emekçilerine, Kürtlere, Alevilere, kadınlara ve gençlere karşı başlattığı çok yönlü saldırıların arttığı bir döneme denk gelmiş olması önemlidir.

Siyasi iktidar, yıllardır toplumun farklı kesimlerinin giderek artan ve acil çözüm bekleyen sorunlarını geri plana iterken, kendi siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda özel yaşama müdahale girişimleri üzerinden her fırsatta farklı toplum kesimlerini ayrıştırmaya, kutuplaştırmaya ve bölmeye çalışmaktadır.

Bugüne kadar attığı her adımda, sadece kendisi gibi düşünenler için demokrasi ve özgürlük talep eden, farklılıkları yok sayan, en temel demokratik talepleri bile aşırı şiddet uygulayarak bastırmaya çalışan siyasi iktidarın kendine demokrat ve sahte özgürlükçü yüzü bugün geniş toplum kesimleri tarafından daha net görünmeye başlamıştır.

Bugün işçi ve emekçilerin karşı karşıya bulunduğu sorunlar ile yıllardır ezilen, yok sayılan, ötekileştirilen halk kesimlerinin sorunları, barış ve özgürlük talepleri iç içe geçmiş durumdadır. 1 Mayıs bu anlamıyla dil, din, etnik kimlik ve inanç farklılığı gözetmeksizin bütün işçi ve emekçilerin ortak taleplerle birleştiği, birlikte mücadeleyi ilmek ilmek örmeye başladığı bir gün olmak zorundadır.

Sermaye ve onun sözcüsü olan AKP’nin haklarımıza yönelik saldırıları ekonomik, sosyal, siyasal ve ideolojik olarak hayatın her alanında etkisini hissettirdiği bu dönemde 1 Mayıs’ı tarihsel ve güncel anlamına uygun olarak kutlamak yeterli değildir. Bugün hepimiz, birlik, mücadele ve dayanışma duygularını 1 Mayıs sonrasında daha da ileriye taşınmak sorumluluğu ile karşı karşıyayız.

Dünya çapında her geçen gün, işçi ve emekçilerin günlük yaşamına ve haklarına, işine, ekmeğine ve örgütlü mücadelesine karşı başlatılan yoğun saldırılar devam ediyor. Yeraltı ve yerüstü zenginliklerimizin özelleştirilmek istenmesi, çalışma ve yaşam koşullarımızın ağırlaşması, kentsel dönüşüm, nükleer santraller ve HES’ler ile yaşam alanlarımızın talan edilmesi, iş cinayetlerin giderek artması, sermayenin saldırganlığına karşı tek çıkış yolu, 1 Mayıs’ın 124 yıldır temel sloganı olan BİRLİK, MÜCADELE ve DAYANIŞMA olmalıdır.

Bugün dünya ve Türkiye, emek ve özgürlük düşmanları tarafından sermayenin çıkarları doğrultusunda yeniden şekillendirilmek istenirken, özelleştirmelere, işten atmalara, açlığa ve yoksulluğa, iş güvencemizin elimizden alınmasına, angarya ve taşeron çalışmaya, eğitim ve sağlık hakkı başta olmak üzere, kamu hizmetlerinin tamamen piyasaya açılmasına neden olan tüm yasal ve fiili düzenlemelere karşı, birleşik bir emek mücadelesinin oluşturulması büyük önem kazanmıştır.

Bugün artık ülkede yaşayan herkes için yoksulluk, açlık, baskı ve zulüm düzeninin iktidarı haline gelen AKP Hükümetine ve onun savunucusu olduğu kapitalist sömürü ve soygun düzenine karşı her milletten, her inançtan işçi ve emekçiler; toprağını, suyunu, yaşam alanlarını savunan üretici köylüler; kadınlar ve gençler olarak; barış, adalet, eşitlik, özgürlük ve insanca yaşam için daha çok birleşmeye ve örgütlü mücadele tek çıkış yoludur.

1 Mayıs toplumun farklı siyasi görüşler, kimlikler ve inançlar temelinde bölünerek ve birbirine düşman edilerek toplumsal gerginliğin arttırıldığı bir gün değil, emeğin, hak aramanın, barışın, kardeşliğin tesis edildiği demokratik bir mevzi olmak zorundadır. İşçi ve emekçilere düşen hepimizin geleceğine yönelik saldırılara karşısında; birlik, dayanışma ve mücadele bayrağını yükseklere çıkarmak olmalıdır.

Bizler, nerdeyse soluduğumuz hava dışında bütün ihtiyaçlarımızın, okullarımızın, hastanelerimizin özelleştirildiği, sermayeye peşkeş çekildiği bir ülke değil, herkesin bütün kamu hizmetlerinden eşit ve parasız olarak yararlandığı bir ülke istiyoruz…

İnsanın insanı sömürmediği; hiçbir halkın dil, din, inanç ve kültür farklılıkları nedeniyle baskı ya da ayrımcı uygulamalarla karşılaşmadığı bir ülke istiyoruz…

İnsanların açlıktan ölmediği, çocukların savaşlar sonucunda anasız babasız kalmadığı bir ülke istiyoruz…

Türkiye’de ve bütün dünyada emeğin, barışın ve kardeşliğin hüküm sürdüğü, sınıfsız ve sömürüsüz bir gelecek yaratmak için mücadelemize kararlılıkla, azimle, inançla devam edeceğiz…

YAŞASIN İŞÇİ SINIFININ BİRLİK MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ 1 MAYIS!

YAŞASIN İŞ, EKMEK, BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELEMİZ!

YAŞASIN 1 MAYIS!

Sloganlarının ardından grup halaylar çekerek sessiz bir şekildi dağıldı.(NAZLI NOMER)

Anahtar Kelimeler: siverek’te, işçi, memur, sendikalarından, oluşan, siverek
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Finans
İMKB 100
USD ALIŞ
404 Not Found

Not Found

The requested URL /veriservisi/doviz.php was not found on this server.

USD SATIŞ
EURO ALIŞ
EURO SATIŞ
POUND ALIŞ
POUND SATIŞ
ALTIN ALIŞ
ALTIN SATIŞ
Anket
Sitemizin Tasarımını Beğendiniz mi?
Evet
Hayır
Daha Güzel Olabilirdi
Süper Olmuş
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1985 Birmingham City ile Leeds United arasında Birmingham'da yapılan futbol maçı sırasında yangın çıktı: 40 kişi öldü, 150 kişi yaralandı.
Namaz Vakitleri
İmsak
05:16
Güneş
06:57
Öğlen
13:22
İkindi
16:49
Akşam
19:27
Yatsı
20:56
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur