Fıratın Sesi Gazetesi

Erkek çocuklarının ilk saç kesimi geleneğini

NAZLI NOMER- Siverek’te bir çok gelenek değişikliğe uğrasa da bazı gelenekler varlığını sürdürüyor.

Erkek eğmen toplumun yapısı gereği erkek çocuklarına daha çok değerin verildiği Siverek’te erkek çocukların ilk saç kesimi geleneğinin devam ediyor
yıllardır Siverek tarihi kültürü ve gelenekleri üzerinde araştırmalar yapan, kentin bilge insanı olarak kabul edilen Araştırmacı Yazar Ramazan Özgültekin, süren gelenekle ilgili şunları kaydetti "İlçede kayıp olmaya yüz tutmuş  geleneklerden biri olan ilk saç kesim geleneğini sürdüren aileler erkek çocuklarını berbere göndermeden önce en güzel giysilerini giydirip evin kadınları tarafından zılgıt  sesleri arasında berbere uğurlarlar. Erkek  berberine gönderilen  çocuk için mahalledeki diğer çocuklara bolca  şeker dağıtılır. Berberde kesilen ilk saçlardan bir tutam bir cam kavanozun içine katılarak saçı kesilen çocuğun askerlik çağına kadar evde saklanır. İlk saç tıraşı yapan berbere bolca bahşiş verilir. Tıraştan dönen çocuk ailenin kadınları tarafından yine zılgıtla karşılanır" dedi.
İlçede unutulmaya yüz tutmuş geleneklerden biri olan erkek çocuğunun ilk saç kesimi azda olsa bazı aileler tarafından sürdürülüyor. (YAYINCI:NAZLI NOMER)

20 Şubat 2013 Çarşamba 22:20

http://www.firatinsesigazetesi.com/haber/erkek-cocuklarinin-ilk-sac-kesimi-gelenegini-739.html